sobota, 24 sierpnia 2013

Grobla Olbrzyma
Grobla Olbrzyma lub tzw. Droga Olbrzymów, ang. Giant's Causeway - Irlandia Północna


 Podczas pokochajowych warsztatów znalazłem chwilę by zrobić właśnie tam kilka fotografii , trafiliśmy na przepiękne warunki a dokładnie spektakularny zachód słońca , a już myślałem ,że chmury na niebie nie pojawią się tego dnia , prognozy nie do końca się sprawdzały , od rana czyste niebo, jak warto być cierpliwym , natura odwdzięczyła się piękny spektaklem na niebie :-)


Dla przypomnienia trochę faktów z wikipedia : 


Grobla Olbrzyma – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim) składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.

Grobla została odkryta w roku 1692 przez ówczesnego biskupa miasta Derry. Dopiero w końcu XVIII wieku zyskała znaczenie dla świata, gdy lord biskup Derry Frederick Herrey wskazał ją środowisku naukowemu.
Formacja ta składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej 50-60 mln lat temu. Powstanie takich kolumn związane jest ze spękaniami ciosowymi, powstałymi w trakcie stygnięcia lawy. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości[potrzebne źródło]. Średnia szerokość bazaltów wynosi o. 46 cm, wysokość zaś 1 do 2 metrów. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów a w morze wchodzi na odległość 150 metrów.
Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill (Finn McCool), przywódca wojowniczej bandy Fianna, który chciał przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego odpowiednika. Jednak, gdy przeszedł i zobaczył, jak wielki jest szkocki olbrzym, w panice uciekł i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii i zobaczył "dziecko", przeraził się. Jeśli tak duże jest dziecko, to jak wielki musi być dorosły. Uciekając do Szkocji po drodze porąbał Groblę by Irlandczyk nie mógł za nim wrócić.
Na świecie podobne bazaltowe kolumny występują w Devils Postpile National Monument w amerykańskim stanie Kalifornia i w jaskini Fingal's Cave w Szkocji. W Polsce podobne formy skalne występują na Kamiennej Górze w Lubaniu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz